Haber Detayı
27 Aralık 2018 - Perşembe 10:35 Bu haber 773 kez okundu
 
Aile içi şiddetle mücadele
Aile içi şiddetin önlenmesi ve zihniyet dönüşümünü sağlayacak eğitimlerin toplumun her kesimine ulaştırılması için vaizler tarafından din görevlilerine seminerler verildi.
ANTALYA İLÇELERİ Haberi
Aile içi şiddetle mücadele

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca ‘Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Katkısının Sağlanması Projesi’ kapsamında Giresun Müftülüğü tarafından seminer programları düzenlendi.

Ailenin korunması ve şiddetin önlenmesine yönelik İslami temeller, aile içinde çocuğa ve kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik kanunlar hakkında din görevlilerine bilgi verildi.

Uzman Vaiz Zeynep Özdemir İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda verdiği seminerde aile kurmak kadar aile olmanın da önemli olduğuna dikkat çekerek, İnsan varlığının onuruna saygıdan doğan derin bir şefkat duygusuyla her insan aile bireylerine merhametle yaklaşmalıdır. Yeryüzünün şerefli halifesi olmak, insan olarak yaratılmanın ayrılmaz bir vasfıdır. Allah’ın rızasına uygun biçimde dünya hayatını şekillendirme görevi hem kadının hem de erkeğin omuzlarındadır ifadelerine yer verdi.

Uzman Vaiz Mustafa Çakır ise, şiddete karşı farkındalık oluşturulması gerektiğini ifade ederek, Şiddetin getirdiği felaketi idrak edemeyen insanların davranışlarına yön veren zihin kalıplarının değişmesi için yanlışı yapan insanların değişim yolunda gayret sarf etmesini sağlamak zorundayız. Hatalı davranışı doğuran düşünce kalıbı değişmedikçe, bu kalıptan beslenen hatalı tutum ve davranışlar düzelemez dedi.

Seminer programları kapsamında Uzman Vaiz Zeynep Özdemir, il merkezi, Eynesil, Tirebolu, Şebinkarahisar, Yağlıdere ve Piraziz’de, Uzman Vaiz Mustafa Çakır, il merkezi, Görele, Doğankent, Alucra, Dereli, Bulancak, Vaiz Mehmet Emre ise Çanakçı, Güce, Çamoluk, Espiye ve Keşap’ta seminer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Giresun Müftülüğü, Eynesil, Tirebolu, Şebinkarahisar, Yağlıdere, Piraziz
Yorumlar
Haber Yazılımı