Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 15:36 Bu haber 775 kez okundu
 
Büyükşehir’de 2020 Planları Belirlendi
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2020 yılının genel bütçesi, 3 milyar 450 milyon lira olarak planlandı.
ANTALYA İLÇELERİ Haberi
Büyükşehir’de 2020 Planları Belirlendi

Belediye, bu paranın 1 milyar 517 milyon lirası ile yatırım yapmayı öngördü. Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı 2. meclisi, Muhittin Böcek'in başkanlığında toplandı. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi'nin ve ilçe belediyelerin bütçesi oy birliği ile karara bağlandı. Bütçe Komisyonu Başkanı CHP'li Oktay Başaran, yeni yılın bütçesine yönelik rakamları açıkladı. Oktay'ın verdiği bilgilere göre Büyükşehir'in 2020 bütçesi 3 milyar 450 milyon lira olarak belirlendi. 2020'de Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 517 milyon liralık yatırım yapmayı öngördü. 645 milyon lira personel, 190 milyon lira faiz gideri, 2020 ödenekleri toplamının ise 400 milyon, sosyal yardımların da 14 milyon olacağı kaydedildi. 19 ilçenin toplam bütçesinin ise 2 milyar 973 milyon lira olduğu ifade edildi.

 

Aşt Yönetmeliği Değişti
Belediye meclisinde, Antalya Şehir Tiyatrosu'nun (AŞT) yönetmeliği oy çokluğuyla değişti. Değişiklikle genel sanat yönetmenliği seçimle değil, büyükşehir belediye başkanının kararıyla belirlenecek. Genel Sekreter Cansel Çevikol Tuncer, değişiklikle muğlak ifadelerin giderildiğini söyledi. Değişiklikle tiyatronun bütçesinin denetiminin başkana verildiğini dile getiren Tuncer, "Genel sanat yönetmeni tiyatro alanında çalışmış, başkan tarafından atanacağına yönelik düzenleme yapıldı. Tiyatroda 77 personel çalışmaktaydı. 39 kişi tiyatroda saat ücretli çalıştırılıyordu. Teftiş kurulu raporuyla bu kişilerin işleri sonlandırıldı. Yeni alınacak personel sınavla alınacak. Tiyatromuz bugüne kadar AVM içinde bir salonu kullanıyordu. Buranın kira ve elektrik bedeli çok yüksekti. AVM ile sözleşme, tasarruf çerçevesinde yenilenmedi. Yeni dönemde oyunlar AKM ve Yenimahalle'deki salonlarda sergilenecek" diye konuştu.

Ak Parti Ve Mhp Karşı Çıktı
AK Parti Sözcüsü Ali Çetin ise 36 yıldır AŞT'nin ilk kez sahneyi açamadığını dile getirdi. Önceki yönetmelikle sanatçıların genel sanat yönetmenlerini kendilerinin seçtiğini dile getiren Çetin, "Bu madde değişikliği ile bu seçim ortadan kalkıyor. 48 sanatçı işten çıkarıldı. Maddi bahaneler üreterek insanların iş hayatlarını sonlandırmayınız" dedi. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli de "Kültür ve sanatta özgürlük vardır. Sanatçının yanındayız. Yönetmeliği uygun bulmuyoruz" dedi.

Alkışlı Protesto Böcek'i Kızdırdı
Konuşmaların ardından yapılan oylamada yönetmelik değişikliği, AK Parti ve MHP'nin karşı oylarına rağmen oy çokluğuyla kabul edildi. Maddenin kabulünün ardından meclisi izleyen saat ücretli tiyatrocular ve bazı seyirciler, kararı alkışlarla protesto etti. Alkışlı protesto Böcek'i kızdırdı. Böcek, "Sanatın ve sanatçının her zaman yanında olacağız. Şov yapmanın anlamı yok. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaya devam edeceğiz. Belediye çalışanı belediye önünde belediyesini protesto edemez. Siyaset yapamaz, doğum günümü beraber kutlayıp sonrasında siyaset yapmanın anlamı yok. Siyasi davranmayanlar işlerine devam edecek. Geçmiş dönemdeki gibi yapmayacağız" diye konuştu.

Kaynak: Editör: Filiz KELEŞ
Etiketler: Antalya Büyükşehir Belediyesi, Oktay Başaran, Muhittin Böçek, ak parti, mh
Yorumlar
Haber Yazılımı