Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 21:52 Bu haber 3085 kez okundu
 
SGK iş kazalarını inceleyecek
Hükümet iş kazalarının minimuma indirilmesi amacıyla yasal düzenlemelerin yanı sıra prim teşviki ile de firma ve çalışanların yanında olmaya devam ediyor.
EKONOMİ Haberi
SGK iş kazalarını inceleyecek

Hükümet iş kazalarının minimuma indirilmesi amacıyla yasal düzenlemelerin yanı sıra prim teşviki ile de firma ve çalışanların yanında olmaya devam ediyor. Son çıkarılan düzenlemeye göre, iş kazası yaşanmayan işyerlerine teşvik uygulanacak. SGK iş kazalarını inceleyecek ve iş kazası yaşanmamış işyerlerinde teşviki otomatik olarak uygulayacak. Teşvik şartlarından biri ortadan kalkınca yeni başvuru gerekecek..

Prim teşvikinden, çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10'dan fazla çalışanı bulunan iş yerleri faydalanacak. Kapsamdaki işyerlerinin üç yıl süreyle ölümlü veya sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanmasına neden olacak iş kazası yaşanmaması halinde teşvik uygulanacak. İşveren gerekli şartların devamı halinde 3 yıllık süre boyunca teşvikten yararlanabilecek.

 

Bu işyerlerinde 3 yıl süreyle işsizlik sigortası işveren payı yüzde 1 olarak hesaplanacak. 10'dan fazla işçi olması şartı bulunduğu için en az 11 işçi üzerinden hesaplanırsa asgari ücretle çalıştıkları varsayıldığında; 2.558.40 liralık brüt ücret üzerinden işçi başına 76,76 lira prim ödeniyor. 11 işçide bu tutar 844.28 liraya çıkıyor. Teşvikten yararlandığında ise bu tutar 562.75 liraya düşecek. İşçilerin ücretleri ve sayıları yükseldikçe işverenin kazancı da o oranda artacak. İnşaat ve madenler düşünüldüğünde genelde 20 ve üzeri işçi çalıştığını görüyoruz. Bu yüzden işverenin kazancı daha da artmış oluyor. Teşvikten faydalanmak için herhangi bir başvuru gerekmiyor.

Kaynak: Editör: Filiz KELEŞ
Etiketler: iş kazaları, işveren, vergi,
Yorumlar
Haber Yazılımı