Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 23:01 Bu haber 777 kez okundu
 
"Yer kabuğu kırılmış olabilir"
Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremle ilgili bir televizyon kanalından canlı yayınında çeşitli açıklamalar yapan, deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, 'Bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır' dedi.
GÜNCEL Haberi

Deprem sonrası bir televizyon kanalına bağlanarak  canlı yayınında açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, "Elazığ'da daha önce bir deprem olmuştu. Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği hakimdi. Doğu Anadolu'da uzun süreden beri bir deprem yoktu. Beklenen bir depremdi.

Ama bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır. Bir iki evde hasar olmaması net bilgi göstermez. Ciddi bir hasar vardır. Umarım ölümler yoktur. Alüvyon bir zemin üzerinde. Özellikle kırsaldaki evler ciddi zarar görmüş olabilir. Manisa gibi bir durum olmaz. Büyüklükten dolayı can kayıpları olmuş olabilir. Bu yüzden müdahalelerin ciddi olması gerekir. Bir de hasar görmüş evlere vatandaşların girmemesi gerekir. Artçılar olacak. Sokaklarda da evlerin hemen önünde değil açık alanlarda olmaları gerekir" açıklamasını yaptı

Kaynak: Editör: Filiz KELEŞ
Etiketler: Prof. Şükrü Ersoy,
Yorumlar
Haber Yazılımı