Yazı Detayı
23 Ekim 2020 - Cuma 15:07 Bu yazı 80 kez okundu
 
Depresyonda Olmak
Şirvan YÜCEL
sirvanyucel@hotmail.com
 
 

Bu konuyu Dünya Değişim Akademisi'ndeki Değişim Uzmanlarına sorduk. Bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

''Depresyonda olmak bir çeşit ruhsal çökkünlük hâlinde olmak demektir. Bu ruhsal çökkünlük geçici ruh hâli dalgalanmalarından, kalıcı mutsuzluk hâllerine kadar uzar. Yeryüzünde herkes depresyon yaşar ve herkes depresyonu yenmek için bünyesinde potansiyellere sahiptir. Yeter ki insan bu potansiyelleri nasıl kullanacağını bilsin.

Günümüzde ''depresyon'' kelimesi psikiyatrik bir bozukluğu tanımlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Bu nedenle ''depresyon'' uzmanlar tarafından bir hastalık adı olarak ileri sürülmektedir.

Fakat depresyonu hafif ve ağır olarak ayırt etmek depresyon ile baş etmek için çok önemlidir. Bir insanın gündelik yaşamda kendini üzgün, moralsiz, karamsar, kederli ve mutsuz hisstmesi hafif depresyondur.

Fakat bir insanın kendini çaresiz, yetersiz hmesi, ümitsizliğe kapılması, ölmek istemesi, içine kapanması, durgunlaşması, başkalarından soyutlanması, isteksiz olması, zevk alamaması, iştahsız ve uykusuz olması ağır depresyon belirtileridir.

Depresyona giren kişi kendini negatif duygulara kaptırır, bir boşluğa düşer, hiçbir şeye sevinemez ve sürekli ölümü düşünür. Depresyon her yaşta görülebilir ve insanları olumsuz etkiler.

Depresyon denilen duygudurum çökmesi birkaç saatten birkaç seneye kadar sürebilir. Duygusal olarak çöken kişi karamsarlaşarak kendine zarar vermeyi bile düşünür. Hafif depresyonda olan insan kötü hissederken, olumlu gelişmeler sayesinde kendisini iyi hisseder. Ağır depresyonda olan kişi ise ne olursa olsun iyi hissedemez.''

Değişim teknikleri uygulayarak birey bu durumdan tamamem kurtulabilir.

 
Etiketler: şirvan yücel, köşe yazıları
Yorumlar
Haber Yazılımı