Yazı Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 10:51 Bu yazı 455 kez okundu
 
Hayallerinizden Asla Vazgeçmeyin!...
Filiz KELEŞ
femaxmedya@gmail.com
 
 

Uzun uzun yıllar önce diye başlamıyor belki benim hikayem ama, bugüne gelebilmek için hayaller biriktirdim. Ailem, evlatlarım, mesleğim, gazetem, ajansım, düşüncelerim bunlar benim benim benim…

 

Bugün hayallerimi gerçekleştirmeme vesile olan güzel insanlara sonsuz teşekkürlerim minnetlerim var. Her biri kendilerinden bana bir parça katmış, örnek aldığım, imrendiğim dostlarım var benim.

 

Memleketime hizmette benimde bir katkım olmalı diyerek çıktığım bu yolda desteklerini ve iyi dileklerini esirgemeyen, hala yol gösteren ufuk çizgimi genişleten; TYBB Genel Başkanı Nezir Karayün diye başlayan ve sayfalara sığmayacak kadar çok çok çokkkk isim var hayatımda !...

 

 

Biliyorum ki; Hedefe ilerlemek hedefi düşünüp durmakla, yapacağım edeceğim diye yumruğunu sıkıp bağırıp çağırmakla olmaz. Merdivene tırmanmanın yolu, basamaklara basarak gitmektir.

Şoförlük öğrenmeyen araç kullanabilir mi?

Yüzme bilmeyen yüzebilir mi?

Bu yetenekleri kimse anlatarak kazandıramaz. Bir şeyi eğitimini kazanmadan,  hele o konuda tam yetenekli hale gelmeden o şeyi yapabileceğimizi sanarak en büyük hataya düşüyoruz.

 

Öğrendiklerimiz bize doğru kararlar alma becerisi kazandırır, ama başarıyı öğrendiklerimiz değil, yeteneklerimiz belirler. Dünyanın tüm bilgilerini bilsek dahi, yetenek geliştirmemişsek bir şey başaramayız. Yetenek ise, bilgiden farklı bir özelliktir; o dinleyerek, okuyarak kazanılamaz. Onun tek yolu, yaşanması, hayatın içerisinden, tekrarlanarak geliştirilmesidir. Öğretici nezaretinde olursa daha hızlı ve profesyonel olacaktır.

 

Kendimize şunu sormamız gerekir, “İstediğim noktaya gelmem için hangi yeteneklere ihtiyacım var.” Bilinçsiz yeteneksizlik aşamasında, neye ihtiyacımız olduğunu bile bilmeyiz. Ama konu hakkında okudukça, gözlemledikçe, basit bir hedefin bile onlarca küçük yeteneği geliştirmeyi gerektirdiğini keşfederiz ki, işte en önemli sıçrama bu farkındalıktır. Bundan sonrası bol egzersiz, çaba, azim olacak ve sonuç kendiliğinden gelecektir.

 

Şu halde, hedeflerinizi fethetmek istiyorsanız, onları gerektirdikleri yeteneklerle kuşatarak işe başlamalısınız. Eğer aranan yetenek sizde varsa, mutlaka sizi bulurlar. Ama siz bir de proaktif davranırsanız, sizi daha iyiler keşfederler.

 

Hayaller üzerine küçük bir hikaye ile bitirmek istiyorum yazımı, okuduğunuzda ne demek istediğimi nasıl düşündüğümü daha iyi anlayabileceğinizi umuyorum.

 

-“Çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç bir oğlu varmış. Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası. Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan yedi sayfalık bir kompozisyon yazdı.

Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki iki yüz dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi. Krokiye, iki yüz dönümlük arazinin üzerine oturacak bin metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi. Ertesi gün hocasına sunduğu yedi sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi.. İki gün sonra ödevi geri aldı. Kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir “0″ ve “Dersten sonra beni gör” uyarısı vardı. “Neden “0″ aldım?” diye merakla sordu hocasına, çocuk.. “Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal” dedi, hocası.. “Paran yok.

Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkansız” ve ekledi: “Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm.” çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı. “Oğlum” dedi babası “Bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatin için oldukça önemli bir seçim!.” Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına.. “Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin” dedi..”Ben de hayallerimi..”…..  O, orta 2 öğrencisi, bugün iki yüz dönümlük arazi üzerindeki bin metrekarelik evinde oturuyor. Yıllar önce yazdığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı. Aynı öğretmen, geçen yaz otuz öğrencisini bu çiftliğe kamp kurmaya getirdi. Çiftlikten ayrılırken eski öğrencisine “Bak” dedi, “Sana şimdi söyleyebilirim. Ben senin öğretmeninken, hayal hırsızıydım. O yıllarda öğrencilerimden pek çok hayal çaldım. Allah’ tan ki, sen, hayalinden vazgeçmeyecek kadar inatçıydın.”-

 

 
Etiketler: FİLİZ KELEŞ HAYALLERDEN VAZGEÇMEYİN
Yorumlar
Haber Yazılımı