Yazı Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 11:52 Bu yazı 1511 kez okundu
 
Kreşler çoğaldıkça
Hakan TURUS
femaxmedya@gmail.com
 
 

Birkaç yıl öncesine Kadar

Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde en çok üniversite kazandıran ilimiz Aydın şehri olarak tespit edilmiştir. Araştırmalar sonunda Aydın ilimizde kreş sayısının diğer  illere göre  daha fazla olduğu tesbit edilmiştir. Ve bu dönemden sonra ülkemizde kreş  ve anaokulları sayısında devletimizin de teşviği ile hızlı  bir artış  gözlenmiştir. Öyle ya eğitimde 0-6 yaş grubunun çocuğun yapısının şekillenmesinde en önemli  yaş kategorisi olarak kabul edersek kardeşlerimize çok  büyük  sorumluluk düşüyor, eğer aile bunu fırsata çevirebiliyor ise çocuğu  için  büyük  kazanç , yok çeviremiyor ise çocuk ağırlıklı olarak kreş öğretmeninin elinde şekilleniyor ve bu çok  büyük kayba dönüşüyor çünkü anne ve babanın çocuğu ile geçirmesi vaktin, sıcaklığın  yerini kreşler alıyor. Buda ilelerleyen yaşlarda çocuk  ile aile arasında  kopukluklara neden olacak. Kim bilir anne ve baba yaşlılığını huzur evinde gecirecek.

Artan kreş sayısı ve bu doğrultuda huzur evlerinin sayısında  da hızlı bir artış  mevcuttur.

Maalesef ki huzur evi ziyaretlerimde daha çok eğitimli insanların anne ve babasının  ikamet ettiğine şahit  olmuştum o zaman bu iste bir yanlışlık  var diye de   düşünmekten kendimi alamadım.

Kıymetli  yazar sayın  “Doğan CÜCEL"  oğlunun değerler eğitimi vurgusundaki örneği  hep aklıma gelir.

Bir seminerinde sahneye bir parça ekmek bırakır ve salondan rastgele öğrencileri çağırdı  ve evlâdım bu ekmeğe basar mısın? Dedi ve aldığı cevaplar hep hayır yönünde  oldu. İste bu değerler eğitimdeki  vurgu çocukların karakter eğitimi ve değerleri ne kadar çok  işler  ve anlatır  isek neslimiz bir o kadar bilinçli  yetişecektir. Özümüz olan  hoşgörüyü hayatımızda ilke edinmek elzemdir..

 
Etiketler: kreşler okul eğitim sistemi çcçuk gelişimi
Yorumlar
Haber Yazılımı