Yazı Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 14:16 Bu yazı 1709 kez okundu
 
SOSYAL BİR MEDYA
Furkan ÖZCAN
femaxmedya@gmail.com
 
 

TikTok Çılgınlığı 


Sosyal medya ve dijital dünya köşemizde bu hafta dünyayı kasıp kavuran ve sosyal medya ile yakından uzaktan ilişkisi olan herkesin en az bir kere reklamını gördüğü TikTok ya da Musicallyden bahsedeceğim. Çağımızın en büyük hastalığı olan ünlü olma,  saygınlık duyma ya da hayatında birşeyler başaramayan insanların birşeyler başarmış gibi yaşamasına en büyük vesileyi veren sosyal medyada bu tarz programlar sürekli ortaya çıkmıştır. Bu son furya ise oldukça kötü sonuçlar doğurabilecek kapasiteye sahiptir. Nitekim sosyal medyada baş gösteren ve challenge adını kullanan akımlarda bir video ya da fotoğraf çekmek uğruna hayatlarını kaybeden insanlara şahit oluyoruz.
Hayatını kaybetmeleri en büyük sorun gibi görünse de sosyal medyada yapılan algılar ile devletlerarası sorunlar bile meydana gelmekte. Şimdi neden TikTok uygulaması konusunda bir yazı kaleme alıyorum buna gelelim artık. Son zamanlarda dikkatimi çektiği kadarıyla devletimize hizmet eden asker,  hemşire ya da diğer devlet görevlisi arkadaşlarımız kimliklerini görev yerlerini ifşa edecek şekilde paylaşımlar yapıyorlar. Bu tarz uygulamalar dışında gizliliğin hiçbir şekilde bulunmadığı diğer sosyal medya uygulamalarında da aynı şekilde paylaşımlar yapılıyor. Bu uygulamalarda yapılan paylaşımların hem milli güvenliğimizi hem de şahısların güvenliğini tehlikeye attığı aşikâr. 
Sosyal medya uygulamalarında yaptığınız paylaşımlar elbette ki bizi ilgilendirmez fakat dijital kimliğinizi korumanız gerektiğini unutmayınız. 
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi fitne sosyal medyada kol geziyor. Gençlerimizi korumalıyız. 
kendinizi koruduğunuz güzel günlerde görüşmek üzere.

 
Etiketler: SOSYAL, BİR, MEDYA,
Yorumlar
Haber Yazılımı